Катаджии под прикритие ще дебнат за джигити
Катаджии под прикритие ще дебнат за джигити. Глоби и за превишена междинна скорост, общински чиновници ще връчват фишове. За 40 км/ч превишение към този момент ще се взима книжката. Стотачка за водач, който приказва по телефона.
Катаджии под прикритие ще наблюдават
и ще глобяват джигити на пътя. Служителите на Министерство на вътрешните работи ще могат да реализират надзор за спазването на разпоредбите с необозначени коли. Има изискване обаче – да бъдат с униформа. С цивилни коли ще може да се прави и надзор с автоматизирани механически средства. Небрандираните патрулни коли с униформени чиновници освен ще засичат превишена
скорост, само че и ще имат право да глобяват.
Това излиза наяве от измененията в Закона за придвижване по пътищата, признати на второ четене от Народното събрание. С тях се цели да се усили дисциплината измежду водачите и да се понижат злополуките.
Водачите ще отнасят санкции и за превишена междинна скорост на избрани пътни сектори. Нарушенията ще се потвърждават със снимков и видео материал от общинските камери и тези на тол системата.
Депутатите одобриха да бъде измервана
междинната скорост по 50 сектора на автомагистралите и скоростните пътища, които ще бъдат избрани след това. Засичането ще става с камерите на тол системата и общините, които ще обменят данни непосредствено с осведомителните системи на Министерството на вътрешните работи.
Електронните фишове и санкции, издадени от Министерство на вътрешните работи, към този момент ще могат да се връчват и от чиновници на
общините, избрани от кмета.
Депутатите се отхвърлиха от намаляването на оптималната скорост по автомагистралите. Първоначално с измененията се оферираше за категория B тя да падне от 140 на 130 километра в час, само че сред първо и второ четене бе решено да остане колкото е в този момент.
В обитаемо място позволената скорост
ще е до 50 км/ч. а на скоростен път – 120 км/ч. В междуградски и междуселски пътища отвън обитаемо място – до 90 км/ч.
В обитаемоте места се вкарват зони с ограничаване на скоростта от 20 и 30 км в час. Те ще са в жилищни квартали, до учебни заведения и детски градини и до детски площадки.
За камионите рестриктивните мерки на автомагистралата са
100 километра в час, без смяна.
Депутатите одобриха да се облекчат изискванията за придобиване на категория D (за транспорт на пътници). Досега тя се взимаше при изискване, че лидерът преди този момент има категория C и най-малко двегодишен стаж. С измененията автобусен водач ще може да бъде всеки на възраст най-малко 24 години, притежаващ
категория B от най-малко две години.
Категория B ще може да се придобива на 17-годишна възраст, само че водачите ще карат с компаньон до навършването на пълноправие.
Депутатите взеха решение да създадат по-сурова глобата за шофиране с над 40 км/ч над ограничаването отвън обитаеми места. Освен санкцията от 600 лв. се прибавя и лишаване на книжката за два месеца. При наново нарушаване санкцията ще се удвоява, а лишаването от право да се кара ще е 3 месеца.
Санкциите за шофиране в спешна лента при първо нарушаване ще бъдат 1000 лева и лишаване на книжката за 3 месеца. При наново нарушаване санкцията е 4000 лева, а книжката ще се лишава за 6 месеца.
Санкцията за погрешно паркиране, погрешно включване в придвижването, транспорт на извънгарабитен товар без означение и други скача от 30 на 50 лв..
Глобата за неосигурено преимущество на качващите се и слизащите от транспортно средство на градския превоз става 100 лева, а до момента беше 50. Същата към този момент е и глобата за шофиране с износени гуми, за потреблението на телефон зад кормилото и непоставянето на защитен колан.
Увеличават се санкциите за прекосяване на червен светофар – от 100 на 150 лева, за неспиране на пешеходна пътека санкцията – 150 лева, а санкцията за неспиране на знака СТОП ще е 100 лева
Ако притежателят не заявява кой е управлявал МПС-то при нарушаване, самичък носи отговорност. При юридически лица, отговорност носи законният представител. При малолетни или малолетни ползватели – родителите или настойниците.
За задгранични юридически лица се постанова имуществена глоба в размер на санкцията за съответното нарушаване.
Има промени и при условията за прекосяване на механически обзор на автомобила. Той няма да бъде вероятен, в случай че преди не са платени всички санкции по електронни фишове.
Парламентът също по този начин утвърди въвеждането на еднодневни винетки за леки коли до 3,5 тона, които употребяват републиканската пътна мрежа. Те влизат в действие в 6-месечен период от обнародването на измененията в „ Държавен вестник “.
Сериозна промяна следва и в системата за тол таксуване на тежкотоварни транспортни средства над 3.5 тона. Новата методика, която би трябвало да бъде направена от Националното тол ръководство, планува таксите да се дефинират и съгласно екологичната категория (ЕВРО), клас на излъчванията въглероден диоксид. Това значи, че по-замърсяващите транспортни средства ще заплащат по-високи такси – смяна, която следва условията на европейското законодателство.
Министерският съвет ще може краткотрайно да освобождава от пътни такси задгранични транспортни средства, в случай че те вземат участие в интернационалните задачи или дейности по запазване на живота и здравето на хората, като да вземем за пример пожарни коли от прилежащи страни. Мярката е реципрочна – българските противопожарни екипи също ще бъдат освобождавани от такси в други страни при сходни условия.
Разширява се достъпът до данните в електронната система за събиране на тол такси – с изключение на Национална агенция за приходите, към този момент и Агенция „ Митници “ ще има подобен достъп.
Удължен е срокът за новите снабдители на Европейска услуга за електронно пътно таксуване (ЕУЕПТ) – те ще могат да подписват контракти до 36 месеца след регистрацията си (вместо досегашните 24 месеца).
Бяха вдигнати санкциите и за някои по-маловажни нарушавания. Така да вземем за пример, в случай че лидерът не носи наложителният комплект документи, в това число застраховка „ Гражданска отговорност “, към този момент ще бъде санкциониран 30, а не 10 лв.. Остава и условието на предното стъкло да има стикер, доказващ нейното съществуване. Същата е глобата и за потребление на клаксон в обитаемо място, както и за неналичието на пожарогасител.
Минималната санкция за нарушавания, за които няма планувано друго наказване, се усилва от 20 на 50 лева
Автошколи, които работят без позволение или в нарушаване на нормативните условия, ще бъдат глобени с 3000 лева
Депутатите взеха решение във Фонда за сигурност на придвижването да постъпват средствата от санкции и нарушавания, открити с автоматизирани механически средства и системи на Министерството на вътрешните работи и на общините, като се изключи средствата и санкции за нарушавания по Кодекса за застраховането. Предвидено е 70% от постъпилите средства от санкции и нарушавания, открити с автоматизирани механически средства и системи, благосъстоятелност на общините, се дават по бюджета на съответната община, чиято благосъстоятелност са техническите средства или системи.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ




